182878-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Tryckeriutrustning och grafisk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktionsmaskin för digitaltryck
Referensnummer: LiU-2019-01305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42962000 Tryckeriutrustning och grafisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
LiU har behov av en produktionsutrustning för digitaltryck av broschyrer och bokproduktion enligt print-on-demand. Utrustningen kan som äldst vara från år 2015 och ha gått åtta (8) miljoner tryck. Beräknad årsvolym för dessa produkter är ca 6 000 000 tryck med toppar på 200 000 tryck per vecka. För att säkerställa säkerhet och kvalitet i arbetet ska leverantören ta ett totalansvar för produktionsmaskinens funktion under minst fem (5) år i form av fullserviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42962200 Tryckpress
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen