182898-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyddskläder och -skor, ambulanspersonal
Referensnummer: HSN 466-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal på skyddskläder och arbetskläder samt skyddsskor till ambulanspersonal inom Region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - skyddskläder, arbetskläder m.m.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2 - skyddsskor
Del nr: 2