182903-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundanpassade set - operation
Referensnummer: VF2020-00060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kundanpassade set för operation.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar kundanpassade set och produkt är samma sak i denna upphandling: Ett antal ingående komponenter + tjänsten packning inklusive sterilisering utgör produkten.
Avtalets beräknade startdatum: 1.12.2021.
Avtalets beräknade slutdatum: 30.11.2023
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33160000 Operationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
"VF2020 -00060 Artikelspecifikation Kundanpassade Set Operation" (bilaga med Excel-format); sammanställning över alla efterfrågade set, instruktion för ifyllande finns i ett blad i dokumentet.
"PrGr 50 t o m 261.zip" (bilaga); alla efterfrågade kundanpassade set, benämnda med produktgruppsnummer och benämning på setet), är separata filer som innehåller ett blad med vilka komponenter som ska ingå i respektive set och ett blad för specificering av unika krav samt utvärderingskriterier. Instruktion för ifyllande av innehållsförteckning (bilaga) finns som separat bifogad fil benämnd "VF2020-00060 Instruktion för ifyllande av respektive PrGr innehållsförteckning"