182950-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Byggnadssnickerier
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Skärgårdsskolan.
Referensnummer: 17096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44230000 Byggnadssnickerier
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering och utförande av ombyggnad av befintliga skollokaler. Entreprenaden omfattar 8 huskroppar.
Entreprenaden är uppdelad i 3 huvuddelar.
Under entreprenadtiden pågår skolverksamet i de huvudelar där entreprenadarbeten inte pågår.
Entreprenaden omfattar mark-, bygg-, el-, vent, styr-, VS-, tele-, hissarbeten och storkök.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Särskilda kontraktsvillkor-Socialhänsyn:
Umeå kommun har beslutat att införa social hänsyn i upphandling. Kommunen är en stor köpare och social hänsyn i upphandling är ett verktyg för att skapa samhällsnytta genom ansvarsfulla affärer, se AFB.22 handling 7.13.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ombyggnation Skärgårdsskolan
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44230000 Byggnadssnickerier, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Särskilda kontraktsvillkor – Socialhänsyn:
Del nr: 2
45000000 Anläggningsarbete