Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal om tekniktjänster avseende Fjärrvärme, gas och fjärrkyla
Ramavtalet omfattar huvudsakligen:
— Projektering (i alla former: från förstudier till färdiga bygghandlingar)
— Utredningar och kostnadsanalytiska uppdrag
— Projekt och Byggledningsuppdrag
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De tjänster som kan bli aktuella är
Projektering i alla stadier, inklusive förstudier, utredningar och kostnadskalkyler, Projektledning, Byggledning
Beställaren avser ingå ramavtal med minst två (2) leverantörer
Ramavtalet gäller i 8 år med möljighet från båda parter att säga upp avtalet efter 3 år.