183071-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Cyklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cyklar och cykelservice
Referensnummer: KS 21/99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar cyklar samt service av cyklar och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34432000 Delar och tillbehör till cyklar, 34432100 Cykeldäck, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal av cyklar och reparation av cyklar
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Föregående års (2018-2022) volym för Varbergs kommun var ca 3 100 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Den förväntade volymen för samtliga offentliga myndigheter är 3 300 000 SEK och är uppdelad enligt följande:
Varbergs kommun - 3 100 000 SEK
Varbergs fastighetsaktiebolag - 100 000 SEK
Hallands hamnar AB - 50 000 SEK
Varberg Energi Aktiebolag - 50 000 SEK
Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
De upphandlande myndigheterna har valt att inte dela upp upphandlingen i fler delar, då vi önskar att de cyklar som beställarna köper in, enkelt kan servas och repareras av samma leverantör som sålt cykeln. På så vis säkerställs garanti samt att leverantören har väl kännedom för de upphandlande myndigheternas cyklar.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 3 630 000 SEK Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.