183216-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Toner för laserskrivare/faxmaskiner
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för toner till Försvarsmakten och FMV.
Referensnummer: 17FMV4857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser att för Försvarsmakten och FMV teckna ett ramavtal med en leverantör för anskaffning av toners.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal gällande toners till Försvarmakten samt FMV.