183246-2018 - ResultatSverige-Västervik: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FFU 73 Upphandling Mark- och anläggningsarbeten i Västerviks kommun
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för mark- och anläggningsarbeten. Exempel på förekommande arbeten som ingår i avtalet: anläggning av gator, gc-vägar, busshållplatser, parkeringar, grundläggningsarbeten, läggning av rörledningar, fjärrvärmearbeten, förläggning av ledningar (el, tele, fiber), sten- och plattläggning, uppförande av staket/stängsel, sådd/läggning av gräsmatta, olika typer av gräv-, schakt och återställningsarbeten, sprängning m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45112500 Schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233120 Vägbygge, 45233140 Vägarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 45432112 Stenläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen