183256-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Soptunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopkärl.
Referensnummer: 17/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39224340 Soptunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtal med leverantör för löpande leveranser av sopkärl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende löpande avrop av sopkärl.
Initialt under 2018 kommer det att behöva göras ett större köp av ett antal kärl då vi går igång med ett antal nya områden. I övrigt gäller avtalet löpande behov för att täcka återinvestering och mindre tillväxt.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 25 MSEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Deltagande bolag/myndigheter:
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun. Deltagande myndigheter och bolag har förbundit sig att fatta likalydande beslut som Jönköpings kommun vid val av tilldelning av kontrakt. Avtal kommer att tecknas med Beställaren och den leverantör som kommer att antas. Deltagande myndigheter och bolag kommer att vara avropsberättigade på avtalet.
Utöver Jönköpings kommun deltar följande i upphandlingen:
— June Avfall & Miljö AB,
— Bostadsbolaget Vätterhem.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom att ekonomiskt mest fördelaktiga anbud antas där lägsta anbudssumman i prisfil tilldelas kontrakt.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.7.2017.