18329-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Hämtning av avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHämtning av avfall
BeskrivningEntreprenaden avser bolagets avfall och annat avfall under kommunalt ansvar enligt 15 kap. 20 § miljöbalken. Med kommunalt avfall avses avfall från hushåll och sådant från andra källor som till sin art och sammansättning liknar avfall från hushåll, enligt den definition som anges i miljöbalken. En närmare beskrivning av vilka avfallsslag som ingår framgår av kravspecifikationen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92464:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90511300 Insamling av avfall