183312-2018 - ÄndringSverige-Vetlanda: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Withalaskolan - (Om- och tillbyggnad)
Referensnummer: UH-2018-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar om- och tillbyggnad av Withalaskolan i Vetlanda.
När projektet är klart får skolan en kapacitet på 700 st. högstadieelever.
Tillbyggnaden består av nya utbildningssalar, storkök, matsal samt rum för tekniska installationer. Byggnation sker i 3-plan inkl. teknikrum i källare samt ventilationsaggregat/installationer på vinden.
Ombyggnad innefattar vissa planlösningsändringar och genomgång av de flesta ytskikten samt nya installationer av, rör, ventilation, el mm.
Skolgården skall göras om och nya lekredskap skall anläggas/monteras.