183343-2019 - PlaneringSverige-Gävle: Textilier och tillhörande varor
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialog kring nya sätt att upphandla textilier till Bollnäs sjukhus
Referensnummer: 19/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänder sig till företag som sysslar med textilier, arbetskläder, logistik, digitalisering, spårbarhet (märkning), tvätteriverksamhet, sömnad, relaterad utrustning (textiltransportvagnar) samt innovation och utveckling inom ovan nämnda områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 48100000 Programvara för särskild industri, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98393000 Skräddartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hearing (leverantörsdialog som vänder sig till företag som sysslar med textilier, arbetskläder, logistik, digitalisering, spårbarhet (märkning), tvätteriverksamhet, sömnad, relaterad utrustning (textiltransportvagnar) samt innovation och utveckling inom ovan nämnda områden.
Syftet är att samla information för att efter upphandling lyfta fram en testarena inom området textil i Bollnäs, där Regionen tar över verksamheten efter Aleris per den 1 november 2019.