Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Frukt och Grönsaker.
Referensnummer: KS 2017/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar köp av frukt och grönsaker och distribution av livsmedel till en gemensam varudistribution.
Syfte och mål:
Härmed inbjuder Simrishamns och Tomelilla kommuner Er att lämna anbud avseende livsmedel i enlighet med villkor i detta dokument och dess bilagor. Syftet med denna upphandling är att säkerställa beställarnas behov av livsmedel för nedanstående varugrupp under kommande avtalsperiod. Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedel till en gemensam distributionscentral. Beställarna har som mål att successivt öka andelen ekologiskt och klimatsmart mat i skolor, förskolor och äldreomsorg samt tillhandahålla rätt kvalitet och servera god och näringsriktig mat. De varugrupper som avses enligt detta förfrågningsunderlag är: – Grönsaker, potatis, rotfrukter och frukt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221112 Morötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen