183378-2023 - PlaneringSverige-Boden: Tvätt- och kemtvättstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilservice
Referensnummer: FM2021-20021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar 4 olika områden
·       Tvätt och reparationstjänster rörande Försvarsmaktens soldatmateriel samt vid behov tvätt av arbets- och skyddskläder
·       Vård och reparation av skor och kängor
·       Sömnadstjänster
·       Köp av arbets- och skyddskläder
Försvarsmakten avser att upphandla ett rikstäckande avtal med en (1) leverantör som kan tillgodose myndigheternas behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 700 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens uppskattade totala värde för ramavtalet bedöms till ca 100 MSEK per år. Bedömningen baserar sig på tidigare års inköpsstatistik för dessa typer av varor/tjänster i kombination med analyser av Försvarsmaktens planerade tillväxt under perioden 2024-2030 och de optioner vilka ingår i upphandlingen.
Avropsberättigad myndighet på ramavtalet är:
·       Försvarsmakten (202100-4615).
·       FMV (organisationsnummer 202100-0340)
·       SÄPO (202100-6594)