183411-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Infrastruktur Multiarena Yttern i Kungälvs kommun.
Referensnummer: KS2017/0833
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är avtal för konsulttjänster detaljprojektering avseende fackområdena yttre VA, markbyggnad, gata, belysning/signal, dagvatten mm för projekt Infrastruktur Multiarena Yttern, i Kungälvs kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71322400 Konstruktion av dammar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71353000 Markmätningar, 71356000 Tekniska tjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen