183416-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgen förbrukningsmaterial.
Referensnummer: 17/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Röntgen förbrukningsmaterial för Region Norrbotten.
Avtalstid
Preliminärt 2017-10-01 – 2019-09-30 med option om förlängning 24 månader.
Sista anbudsdag
2016-06-20 kl. 23:59:59.
Upphandlingens värde
Ca 52 miljoner kronor under avtalstiden inklusive option om förlängning i 24 månader.
Helt eller delat anbud
Upphandlingen är uppdelad i produktområden och anbud kan lämnas för hela eller delar av upphandlingen.
Monica Uverud
Upphandlare
070-5881528.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen