183420-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av telefoner, surfplattor och tillbehör.
Referensnummer: 17FMV4400
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppskattningsvis kommer Myndigheterna att köpa ovan nämnda produkter och tillbehör för ca 25 000 000 SEK årligen. Volymen ska endast ses som information. FMV uppskattar inköpsvolymen av mobiltelefoner per år till 4 000 st. (Försvarsmakten) respektive 800 st. (FMV), varav ca 75 % av volymen är smartphones. Fast telefoni uppskattas sammanlagt till ca 2 000 st. Volymen skall endast ses som en uppskattning och Myndigheterna förbinder sig inte att avropa denna volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Myndigheterna avser att utöver mobiltelefoner, smartphones, fasta telefoner, headsets, USB-donglar, surfplattor och tillbehör även anskaffa lync-anpassad utrustning. Någon volym garanteras ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen