183420-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Arbetskläder för män
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och arbetsskor
Referensnummer: 2021-461
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Alvesta kommun inbjuder till att lämna anbud på Alvesta kommuns upphandling avseende arbetskläder och arbetsskor, enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentationen. Anbud kan lämnas på ett eller flera av de aktuella produktområdena för denna upphandling:
• Arbetskläder – Omsorg
• Arbetskläder – Skola och fritid
• Arbetskläder – Teknisk service
• Arbetskläder och arbetsskor – Kök
• Arbetskläder – Allbohus
• Arbetsskor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18213000 Vindjackor, 18221000 Regnkläder, 18230000 Diverse ytterkläder, 18443000 Huvudbonader och tillbehör, 18830000 Skyddsskor, 18832000 Specialskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen