183425-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Läkemedel – Rekvisitionsläkemedel 2027
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRekvisitionsläkemedel 2027
BeskrivningRegion Halland upphandlar rekvisitionsläkemedel med avtalsstart 2027-02-01. Ingående produkter redovisas i sortimentbilagan.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128107:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33650000 Antiinfektiva medel för systemiskt bruk, vacciner, cytostatika/cytotoxiska medel, samt immunmodulerande medel
Optioner
Beskrivning av alternativenFörlängningsoption.