Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för socialtjänsten
Referensnummer: SN2019-0137-051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en komplett lösning för hantering av Socialförvaltningens verksamheter. Syftet är att säkra Beställarens tillgång till ett effektivt och lätthanterat verksamhetssystem till Socialförvaltningen som tillgodoser både nuvarande och kommande behov. Upphandlingen avser köp av systemstödet såsom tjänst. I Leverantörens åtagande ska därmed förutom att leverera en systemlösning som ska installeras i Beställarens driftsmiljö, ansvara för implementering av Systemet, initiala utbildningsinsatser samt löpande support, förvaltning och vidareutveckling ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Beställarens behov av systemstöd för socialtjänsten. Som samlingsnamn för systemstödet med tillhörande tjänster används i upphandlingsdokumentationen begreppet "Systemet".
Beställaren avser teckna kontrakt med en leverantör.