183493-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Ventilationsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationskomponenter 18-119
Referensnummer: 18-119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42520000 Ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för ventilationskomponenter. Upphandlingen är indelad i olika produktområden A t.o.m D samt anbudsområden: Nord, mellan, syd och väst. Vid större objekt kan avrop efter FKU göras.
Exempel på produkter som kan komma att ingå i upphandlingen:
A: spirorör och rördelar, brandspjäll, takhuvar.
B: fläktar.
C: FTX aggregat, ventilationsaggregat för kök.
D: Spiskåpor.
OBS att luftfilter ingår inte i ramavtalet.
Filterskåp, spiskåpor och badrumsfläktar även kan köpas via andra ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen