183496-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Undersökningar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningar inom äldre- och funktionsnedsättningsområdet
Referensnummer: 2.7-30616/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förberedelser, genomförande samt tillhandahållande och presentation av resultat för följande undersökningar:
— Individundersökningen Vad tycker de äldre om äldreomsorgen?
— Enhetsundersökningen om äldreomsorg och kommunal hälso- och sjukvård samt
— Enhetsundersökningen stöd till personer med funktionsnedsättning
Socialstyrelsen har för avsikt att genomföra de tre undersökningarna årligen från och med år 2021 under förutsättning att medel kan avsättas i myndighetens årliga budget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genomförande av enhetsundersökningar ska ske genom ett enkätverktyg. Genomförande av individundersökning ska ske genom postala enkäter. Redovisning av resultaten ska ske genom ett webbverktyg.
Mer information kommer att framgå av upphandlingsdokumenten.