18351-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadereglering
Referensnummer: 0085/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkrings AB Göta Lejon bedriver skadereglering av ansvarsskador för Göteborgs Stad. Vid behov vill Försäkrings AB Göta Lejon kunna anlita en oberoende extern resurs som stöd i ansvarsskaderegleringen. Ansvarsskador inkluderar sak och personskador samt personskador enligt järnvägstrafiklagen. Detta innebär bl.a. handläggning av ärenden, utredningar och rapportskrivning, förslag till reservsättning samt direkt kontakt och meddelande av beslut till skadelidande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66519400 Skadereglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen