183609-2022 - ResultatSverige-Enköping: Monteringshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärdsdupphandlig kommunhus
Referensnummer: KS2022-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211000 Monteringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
För att hitta "framtidens arbetsplats" genomför Enköpings kommun hyresvärdsupphandling av ett centrumstödjande kommunhus.
Hyresvärdsupphandlingen innefattar hyreskontrakt, byggentreprenadkontrakt, och närliggande tjänster, exempelvis projekteringstjänster.
I det första steget bjuder Enköpings kommun intresserade leverantörer för att delta i upphandlingen och i det andra steget får leverantörerna inkomma med anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen