Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av it-stödsystem för tjänste- och ärendehanteringsleveranser inom Region Stockholm
Referensnummer: FSN 2020-0032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett it-stödsystem där drift och förvaltning av en gemensam grundkonfiguration kan kostnadsoptimeras inom SF IT. Verksamheter inom Region Stockholm kan samverka inom samma instans av systemet, alternativt utgå från grundkonfigurationen och anpassa för sitt lokala behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen