183678-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster, larmcentral och personlarm, samt parkeringsövervakning
Referensnummer: KS.2020.0309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänster inom bevakning, larmcentral och personlarm, samt parkeringsövervakning, till exempel
— Utryckning på olika former av larm
— Akut felanmälan med åtgärd
— Rondering
— Tillhandahållande av personlarm
— Parkeringsövervakning
— Fordonsflytt
Ingår inte:
— Larmhårdvara bortsett från personlarm
— Kameror
— Lås
— Trygghetslarm eller liknande för vårdtagare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Eslövs kommun och Eslövs Bostads AB (härefter: kommunen) inbjuder intresserade anbudsgivare till anbudsgivning avseende bevakningstjänster, larmcentral och personlarm, samt parkeringsövervakning
Syftet är att tillgodose kommunens behov av tjänster såsom bevakning, larmmottagning, larmförmedling och larmutryckning samt tillhandahållande av personlarm och parkeringsövervakning inklusive bortflyttning av fordon.
Upphandlingen omfattar ett antal tjänster som kommunen ska ha möjlighet att avropa. Detta innebär inte att kommunen kommer att avropa alla typer av tjänster; tjänsterna kommer att avropas i varierande grad och efter behov. Tjänsterna innefattar bland annat:
Anbudsområde 1: Bevakningstjänster, larmcentral och personlarm
Kameraövervakning inklusive verifiering, analys och utryckningsåtgärd
Rondering och fast bevakning
Fastighetsjour med åtgärd
Personlarm
Anbudsområde 2: Parkeringsövervakning och bortflyttning av fordon
I bägge delområdena ingår
Support/kundtjänst
Upphandlingen avser Bevakningstjänster, larmcentral och personlarm, samt parkeringsövervakning
I upphandlingen ingår även
Introduktionsutbildning gällande personlarm för användare
Utbildning för administratörer av personlarm
Support och service av personlarm
Byte av kameraserver
Kommunens inköpsbehov uppskattas till 6 000 000 SEK/år. Maxvolym för avtalet är 28 000 000 SEK. När köp enligt avtalet uppgått till maxvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattat inköpsbehov för upphandlingen.
Larmoperatör
Personal knuten till uppdraget ska vara väl förtrogen med rutiner, planer och metoder enligt ställda krav.
God fastighetskunskap krävs för att hantera Ebos felanmälan och kunna avgöra prioriteten på ärendet samt hur felet ska åtgärdas och bedöma om väktare ska åka ut eller entreprenör ska kontaktas för åtgärdande av problemet.
Vidare ska personalen ha kompetens att bedöma om lämplig åtgärd ska tillkallas vid aktivering av larmsändare.