Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultjänster, ramavtal Miljöbesiktning av entreprenader och fordon
Referensnummer: T2021-01000
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads bolag och förvaltningar genomför årligen mängder av bygg-, drift- och anläggningsprojekt inom staden och dess närområden.
Uppdraget omfattar kontroll av att stadens avtalade miljökrav uppfylls av entreprenader och konsulter medverkande i bygg, drift- och anläggningsprojekt och arbeten. Dessa miljökrav avser bland annat kemiska produkter och drivmedel etc.
Uppdraget omfattar besiktning av arbetsfordon och arbetsmaskiner m.m., kontroll av anlitade entreprenörs och konsulters systematiska miljöarbete, miljöplaner och miljöledningssystem etc. utifrån gällande villkor och krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631100 Inspektion av maskiner, 71632000 Teknisk provning, 90710000 Miljöledning, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90715100 Undersökningar av kemikalie- och oljeutsläpp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen