2. Förfarande
Förfarande
Titel: E6 kapacitetshöjande åtgärder Gläborgsmotet, Munkedals kommun
Beskrivning: På väg E6 cirka två mil norr om Uddevalla, i Munkedals kommun, ligger trafikplats Gläborgsmotet (avfartsnummer 101). Vid Gläborgsmotet ansluter väg 162, väg 165 och väg 832 (Håbyvägen/gamla E6:an) till E6 i en cirkulationsplats. E6 är motorväg med relativt hög standard inkl. trafikplatsutformningar. I högtrafik under sommarhalvåret uppstår köer i cirkulationsplatsen som ofta växer ut i avfarten från Göteborg och ut i K1 på E6. Detta beror delvis på stora trafikmängder men även på olämplig utformning av trafikplatsen med de två dominerande trafikströmmarna, från Göteborg och mot Göteborg som korsar varandra i cirkulationsplatsen. Åtgärderna inom objektet syftar till att få bort köerna som växer ut på E6, främst av trafiksäkerhetsskäl. Upphandlingen avser vägplan med bygghandling på option. Uppdraget planeras för att upphandlas med fast arvode. Uppgifterna kan komma att ändras.
Intern identifierare: KOM-419266
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: E6 kapacitetshöjande åtgärder Gläborgsmotet, Munkedals kommun