18373-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster inom tele- och datakom
Referensnummer: 23.3-3081-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Kommunikationstjänster inom tele- och datakom.
Denna upphandling omfattar tjänster inom tele- och datakom. De kommande ramavtalen kommer att täcka Statens inköpscentrals nuvarande ramavtal för ”Kommunikation som Tjänst” och ”Fasta och mobila operatörstjänster samt transmissionstjänster” med ett antal tillägg och förändringar.
Hela upphandlingen omfattar tjänster såsom operatörstjänster, WAN, LAN, Internet, växeltjänster, mobil anknytning i växel, molntjänster inom tele- och datakom, Internet of Things (IoT), WiFi-calling, Digitala möten, Unified Communication (UC), Kontaktcenter, telefonisttjänster och liknande. Upphandlingen är indelad i fyra anbudsområden, varav tre delområden och ett område för helheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kommunikationslösningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1: Kommunikationslösningar (helhet).
Anbudsområdet omfattar tjänster inom data- och telekommunikation. Samtliga tjänster och delar i de lika delområdena ingår i anbudsområdet.
Telefoni/Telekommunikationstjänster
Del nr: 2
Delområdet omfattar tjänster för tal, bild och data mellan parter via ett kommunikationsnät. Exempel på tjänster som ingår är: - Operatörstjänster såsom abonnemang, service, drift- och förmedlingstjänster, anslutningar till och från det publika telenätet, accesser, nummerserier, datakommunikation, växel, mobil anknytning i växel, automatisk telefonisttjänst etc. Vidare ingår även devices (såsom telefoner, surfplattor etc), molntjänster, IoT, M2M, Wi-fi calling, videosamtal, digitala mötessamtal, säkerhet (såsom kryptering,
Brandväggstjänster etc.), funktioner för administration, uppföljning, kundtjänst, utveckling, utbildning, integration, trygghetslarm, rådgivning kring lösningar inom området för att få rätt beställarkompetens kring befintlig leverans etc.
Infrastruktur
Del nr: 3
32412110 Internetnätverk, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
Delområdet omfattar tjänster för infrastruktur till kommunikationslösningar. Exempel på tjänster som ingår är: - Internet, WAN, LAN, W-LAN och inomhusnät. Vidare ingår även IoT, M2M, Wi-fi calling, säkerhet (såsom överbelastningsskydd, kryptering, brandväggstjänster etc.), funktioner för administration, uppföljning, kundtjänst, utveckling, utbildning, integration, rådgivning kring lösningar inom området för att få rätt beställarkompetens kring befintlig leverans etc.
Samarbetslösningar
Del nr: 4
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64214000 Särskilda nättjänster för företag, 64214200 Telefonväxeltjänster
Delområdet omfattar kommunikationstjänster för samarbete och samverkan mellan avropande.
Organisation och kunder/andra parter eller samverkan inom en avropande organisation. Exempel på tjänster som ingår är: - Kontaktcenter, Call Center och telefonisttjänster (med eller utan bemanning) samt digitala möten och UC. Vidare ingår även säkerhet (såsom kryptering, brandväggstjänster etc.), devices, MDM, molntjänster, funktioner för administration, uppföljning, kundtjänst, utveckling, utbildning, integration, rådgivning kring lösningar inom området för att få rätt beställarkompetens kring befintlig leverans, etc.