183841-2018 - ResultatSverige-Falun: Trikåvaror
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdstextilier
Referensnummer: LD16/03589
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19251000 Trikåvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
--- personal- och patientkläder.
--- operationstextilier.
--- bädd- och badtextilier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal omfattande personal- och patientkläder, operationstextilier, bädd- och badtextilier för Landstinget Dalarna samt option på avrop för Varuförsörjningen som utgörs i det här fallet av Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro samt till dessa knutna förvaltningar, bolag och stiftelser. Detta avser endast engångskuddar.