183899-2022 - ResultatSverige-Sundsvall: Nät
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Distansteknik med låg fördröjning
Referensnummer: UH-2021-716
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32400000 Nät
II.1.4.
Kort beskrivning
Skapa möjlighet till undervisning , musicerande , interagerande med så låg fördröjning att det känns som IRL fast vi befinner oss på olika platser och i olika rum.
Pilotprojekt: Kulturskolorna i Härnösand, Örnsköldsvik och Sundsvall undersöker vilken utrustning som krävs , införskaffar sedan utrustning och genomför sedan undervisning och spelar tillsammans med låg fördröjning. Projektets utfall kan bli tongivande för en uppskalning av teknikern inom dessa Kommuner och sedan i hela regionen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Digital distansteknik med låg fördröjning för Sundsvall
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32400000 Nät, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 32560000 Fiberoptiska material
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se ovan
Digital distansteknik med låg fördröjning för Härnösand
Del nr: 2
Digital distansteknik med låg fördröjning för Örnsköldsvik
Del nr: 3
Option ytligare adress på annan kommun i Västernorrland län
Del nr: 4