See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck och däcktjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar nya däck, kompletta vinterhjul, säsongsförvaring samt tjänster/tillbehör som framgår av ”Anbudsformulär” för samtliga typer av fordon som SiS leasar och äger. SiS har idag ca 200 stycken personbilar, ca 20 stycken minibussar, ca 10 stycken lätta lastbilar, ca 40 släpvagnar och ca 15 traktorer. Baserat på prisindikationer uppskattar SiS avtalets värde till ca 2 mkr SEK per år. SiS garanterar ej någon volym i avtalet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89584:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34352000 Extra kraftiga däck