183941-2019 - ResultatSverige-Borås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem kalibrering
Referensnummer: 18/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE Research Institutes of sweden AB avser upphandla ett kommersiellt verksamhetssystem för kalibreringsverksamheten. Upphandlingen omfattar inköp av programvara, utbildning, konfigurering av systemet och support.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48810000 Informationssystem, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72265000 Programkonfigurering, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen