183948-2019 - ResultatSverige-Gävle: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster Swepos
Referensnummer: 104-2018/8850
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Avropet omfattar kommunikationstjänster för att upprätthålla kommunikationen mellan Swepos referensstationer och driftledningscentralen i Gävle samt de kommunikationstjänster som krävs för att leverera tjänsten till Swepos kunder.
Lantmäteriet avser att efter avslutat avrop teckna leveransavtal med en (1) leverantör för en tid av tre (3) år med möjlighet för Lantmäteriet att förlänga avtalet i ytterligare 24 månader, fördelat på en eller flera förlängningar. Maximal avtalstid är 5 år.
Planerad avtalsstart är 1.9.2019. Tiden för avtalsstart kan komma att justeras utifrån t.ex. införandeplanen.
Syftet med förlängningsoptionen är att skapa bra förutsättningar för Lantmäteriet att anpassa avtal och kommande upphandlingar efter pågående teknikskifte, där trådbundna (fasta) förbindelser ersätts med nya mobila lösningar.
Avropsförfrågan skickas till samtliga leverantörer som innehar aktuellt ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsprocessen
Avropsprocessen innehåller följande steg:
Under svarstiden finns möjlighet att ställa frågor på denna avropsförfrågan.
Anbud inkommer till Lantmäteriet senast sista svarsdatum.
Inkomna anbud prövas om samtliga ska-krav är uppfyllda. Fullständig uppfyllnad av ska-kraven innebär att anbudet är kvalificerat till utvärderingsprocessen.
Anbud, som kvalificerats, utvärderas utifrån angiven utvärderingsmodell. Den anbudsgivare som lämnat ekonomiskt mest fördelaktigt anbud vinner avropsförfrågan.
Lantmäteriet fattar tilldelningsbeslut.
Lantmäteriet meddelar samtliga anbudsgivare vilken anbudsgivare som tilldelas leveransavtalet.
Lantmäteriet beaktar tio dagars avtalsspärr.
Leveransavtal tecknas.