183952-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende Östra och Västra gymnasiehusen, Ombyggnad 2023
Referensnummer: 23/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnation av Östra och Västra gymnasiehusen på Riddarholmen med bland annat byte av installationer, installation av
ny hiss, utvändiga markarbeten, arbeten på fasader, tak och ytskikt samt
hyresgästanpassningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen