183975-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Flytande ammoniak – Successiva leveranser av ammoniak
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSuccessiva leveranser av ammoniak
BeskrivningDenna prekvalificering avser att tillhandahålla Beställarens behov av vattenfri, tekniskt ren ammoniak till Kraftvärmeverket i Västerås. Produkten skall användas för kvävereduktion. Uppskattad volym per år beräknas till cirka 200 – 300 ton.
Intern identifierare2025/6
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24413100 Flytande ammoniak
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000