183980-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsult till Arboga.
Referensnummer: 17FMV4621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
IT – konsult – ArcSight;
SFE i Arboga har teknisk förvaltning av HP Arcsight och behöver stöd med att förvalta och vidareutveckla systemet. IT – konsult till Försvarsmakten enligt närmare beskrivning se Bilaga 1 Avtalsbilaga, Uppdragsbeskrivning. Tjänsten ska utföras av en (1) konsult och får ej delas upp på flera konsulter arbetandes deltid. Tjänstebehovet under avtalsperioden är en grov uppskattning och beräknas till 1 600 timmar/år, någon volym kan således inte garanteras. Huvudarbetsort för tjänsten är Arboga på plats som Försvarsmakten anvisar. Resor i tjänsten kan förekomma, främst till Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT – konsult – ArcSight.