184100-2021 - ResultatSverige-Örebro: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte, bortforsling, behandling och återföring av fosforfiltermaterial
Referensnummer: Tn 24/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar byte, bortforsling och behandling av fosforfiltermaterial där materialet ska återföras till produktiv mark eller annan godkänd hantering. Bytesområdet gäller Örebro kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att inkomma med anbud gällande avtal på byte inklusive nytt material och bortforsling, behandling och återföring av fosforfiltermaterial från enskilda avlopp och minireningsverk i Örebro Kommun.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingens syfte och omfattning
Uppdraget omfattar byte, bortforsling och behandling av fosforfiltermaterial där materialet ska komma till nytta. Bytesområdet gäller Örebro kommun.I Örebro kommun finns det idag 250 registrerade fosforfällor. Enligt Tekniska förvaltningens antagna Avfallsplan ska målet att komma högre upp i avfallstrappan spegla och driva vårt arbete med kommunalt avfall framåt. Målet med fosforfiltermaterial skall därför vara att det skall återgå till kretsloppet som gödning.
Se vidare punkt 3.1