184106-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framtagande av underlag till upphandling av bygghandling Camping Smitingen Härnösand.
Referensnummer: UH-2020-041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Förstudiens syfte är att ge förutsättningar för en införlivad karaktärsfull camping vid ett unikt läge mitt i ett naturreservat i Höga Kusten.
Samtidigt ska förstudien ge svar på hur vi kan vidareutveckla kompletterande verksamheter som förstärker området, både när det gäller
Nya verksamheter, aktiviteter, tillgänglighet och attraktioner året runt.
Härnösands kommun vill med denna förstudie utarbeta underlag för investeringar och exploateringsåtgärder inom området kring Smitingen.
Att stärka och profilera platsen som reseanledning bidrar till utveckling av hela Västernorrland.
För mer information om upphandlingen se upphandlingsdokumenten.
Mvh Johan Bölenius, ansvarig upphandlare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen