184191-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Brandskyddstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Brandkonsulter.
Referensnummer: 2017/KSUH 0073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget enligt denna förfrågan innebär att inneha befattningen Brandkonsult. Uppdrag som kan komma att avropas är:
— riskutredningar,
— upprättande av riskanalyser,
— brandskyddsinventering av befintligt bestånd av byggnader,
— brandteknisk projektering av t.ex. nybyggnad, om- och tillbyggnad, mm,
— upprättande av SBA underlag bestående av brandskyddsritningar, kontrollplaner, skriftliga redogörelser mm,
— brandteknisk projektering av sprinklersystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45343100 Brandsäkringsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen