Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Målningsarbeten.
Referensnummer: 17/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar KKL Fastigheter AB och Kävlinge kommuns vid varje tidpunkt befintliga fastighetsbestånd.
KKL Fastigheter AB och Kävlinge Kommun har egna hantverkare/drifttekniker som i första hand utför arbeten i fastighetsbeståndet. Tecknande av ramavtalsleverantörer avser att täcka upp det behov som egna hantverkare inte har resurser eller kompetens för att utföra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45432200 Väggbeklädnad och tapetsering, 45440000 Målning och glassättning, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen