Syftet med upphandlingen är att teckna ett tjänsteavtal för lagringslösning inom området IT infrastruktur med tillhörande tjänster för hela kommunkoncernen och dess helägda eller delägda bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser lagrings- och backuplösning som tjänst.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 60
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
3 + 2 år.