Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI (Request for information) Cybersäkerhet
Referensnummer: 202003-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en RFI (Request for information) Cybersäkerhet till Inera AB.
Inera efterfrågar synpunkter och information inför en upphandling av Cybersäkerhet och närliggande tjänster. Bakgrunden är att Inera vill förstärka resurser i sitt interna SIRT (Security Incident Response Team). Ineras SIRT arbetar förebyggande och avhjälpande med identifierade sårbarheter och uppkomna Cybersäkerhetsincidenter. En viktig del i Ineras Cybersäkerhetsarbete är också omvärldsbevakning och trendanalyser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen