184307-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSBACKA: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Projektörer: K, VVS, Styr, El
Referensnummer: 19/154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling av tekniska konsulter: Projektörer inom följande områden: Byggnadskonstruktion (K) VVS, Styr, El. Anbud lämnas inom ett eller flera områden (kategorier).
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för inom respektive kategori framgår under rubrik respektive svarsbilaga.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Anbud är delbart på sådant sätt att anbud kan avse en eller flera kategorier (avtalsområden) och beställaren avser att anta minst tre (3) men maximalt tio (10) leverantörer per kategori under förutsättning att tillräckligt många leverantörer uppfyller samtliga ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Upphandlingen omfattar tekniska konsulttjänster inom området Projektörer med följande kategorier:
Kategori 1: ByggnadskonstruktionKategori 2: VVS
Kategori 3: Styr
Kategori 4: El
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
Överlåtelse av avtalLeverantören får inte utan kommunens skriftliga medgivande överlåta, upplåta eller pantsätta rättigheter eller skyldigheter enligt avtal.
Volym
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik totalt för samtliga kategorier ovan, någon fördelning per delområde kan inte anges. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under hela avtalsperioden som uppgår till maximalt fyra (4) år, för samtliga områden, är ca 8 000 000 SEK.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc. Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@visma.com.