184420-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Apputveckling och förvaltning
Referensnummer: 19/00286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) med organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen