184559-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lagerhantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distribution av trycksaker
Referensnummer: Adm 2020/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79991000 Lagerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar distribution av Kulturrådets trycksaker samt tillhörande lagerhållning, ordermottagning, handhavande av kunddatabas/adressregister och statistik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 79330000 Statistiktjänster, 79824000 Tryckning och distribution, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Härmed inbjuder Statens kulturråd leverantörer att lämna anbud på distribution och lagerhållning av trycksaker.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är:
Statens kulturråd (Kulturrådet)Box 27215102 53 Stockholm
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Förfarandet innebär att alla anbudsgivare som vill får lämna anbud. Förfarandet tillåter inte förhandling.
Avtalsperiod
Avtalsstart är 1 september 2020.
Avtalsperioden är 2 år från avtalets tecknande med möjlighet för Kulturrådet att förlänga avtalet i ytterligare 1 + 1 år.
Eventuell uppsägning ska meddelas skriftligen av Kulturrådet senast 3 månader före utgången av avtalsperioden. Om en uppsägning av avtalet inte sker löper avtalet automatiskt vidare, dock som längst 4 år.