2. Förfarande
Förfarande
Titel: BRT Etapp 2, Delsträcka 1, Vivallastråket Hertig Karls Allé - Hedgatan
Beskrivning: Objektet avser Etapp 2, Delsträcka 1, Hertig Karls Allé-Hedgatan, av Örebro kommuns busskoncept, BRT (Bus rapid transit) och omfattar ca 1,2 km. I entreprenaden ingår ombyggnation av befintlig gata, GC-bana, belysningsanläggning, signalanläggning och grönytor. Två nya busshållplatser ska anläggas på Hedgatan. Entreprenaden innefattar även förnyelse av befintlig VA-anläggning (både schaktfria och icke schaktfria metoder).
Intern identifierare: Tos 766/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000