18462-2017 - ResultatSverige-Örebro: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbyggnad av Campus Universitetssjukhus Örebro – totalentreprenad i partnering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tillbyggnad av Campus, totalentreprenad i partnering. Befintliga Campus för undervisning färdigställdes år 2013. Tillbyggnaden om ca 2 940 m² BTA skall placeras mellan befintliga Campushuset och vattentornet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45212321 Byggnation av hörsal, 45212423 Byggnation av kafeteria, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.