184627-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Nyhetsbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebevakning samt medieanalys
Referensnummer: 2018-0006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar:
— Mediebevakning av print-, eter- och redaktionell onlinemedia samt sociala medier (inklusive talad media),
— Analys av utfallet av bevakningen i ovan nämnda medier/kanaler,
— Webbportal/Mediearkiv.
Syftet med upphandlingen är att få en stringent, effektiv och kontinuerlig mediebevakning samt högkvalitativa analyser av publiciteten, allt till bästa möjliga kostnad.
Se upphandlingsdokument för närmare beskrivning av omfattning och kvalificeringskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 72322000 Datahantering, 79330000 Statistiktjänster, 79980000 Prenumerationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen