184714-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Orbitrap Eclipse masspektrometer
Referensnummer: EUI 22 021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Proteomics Core Facility (PCF) på Sahlgrenska Akademin vid Göteborgs universitet behöver komplettera sin instrumentpark med en Orbitrap Eclipse masspektrometer som möjliggör kvantifiering av peptider och proteiner genom isobarisk inmärkning med tandem-mass-tags (TMT) och nanoLC-mass spektrometri analys (MS). Nuvarande forskningsbehov förutsätter en masspektrometer som har minst samma kombination av hög känslighet, skanningshastighet och massupplösning, i det låga massområdet, som befintlig masspektrometer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orbitrap Eclipse har en patenterad detektionsteknik med HCD fragmentering i kombination med hög upplösning, vilket möjliggör kvantitativa studier med MS3 fragmentering (TMTPro-16plex och TMTPro-18plex) som behövs i forskningen. Detektorn i detta instrument är patenterad med specifikation MS/MS upplösning på >50000 vid 150 m/z. Med hänsyn till det beskrivna behovet och då Orbitrap Eclipse endast saluförs av Thermo Scientific, anser Göteborgs universitet att tekniska skäl enligt 6 kap. 14 § 2 lag (2016:1145) om offentlig upphandling föreligger och avser därför köpa in Orbitrap Eclipse från Thermo Scientific.